Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Gwiezdny wędrowiec

Temat: Błagam!!!!!!!!!!!!!
spytaj sie swoich uczniow  :wink:
achhhhh - gdybym była twoja nauczycielka :> 8)

w ktorej szkole uczysz??
a na jakim kanale leci??
gimnazjum nr 1 w redzie, ta piosenka jest z serialu - jak w kinie - ale to nie jest przewodni utwót tylko raz leciał podczas filmu
Źródło: forum.bramkasms.pl/index.php?showtopic=26063Temat: jak mozecie napiszcie dokladnie gzie mozna pograc w kosza w
Na stadionie na ulicy Łąkowej jest boisko. Koło Gimnazjum nr 1.

http://e-reda.pl/viewtopic.php?p=13281#13281

Tutaj też możesz się spróbować umówić.
Źródło: redamlyn.fora.pl/a/a,817.html


Temat: Koncert kolęd w Wejherowie
6 stycznia 2008 r., godz. 14.00 - Koncert Kolęd w wykonaniu chórów

PRAŁAT DANIEL NOWAK,
PREZYDENT MIASTA WEJHEROWA
I WEJHEROWSKIE CENTRUM KULTURY
serdecznie zapraszają na

KONCERT KOLĘD
w wykonaniu chórów:

Chór „Świętojański” z Rumii

Chór Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Wejherowie

Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie

Chór dziecięcy „Cantare” z Gimnazjum nr 1 w Wejherowie

Zespół Kameralny „Św. Wojciech” z Parafii Reda-Ciechocino

Chór Męski „Harmonia” z Wejherowa

Chór „Collegium Cantorum” przy Parafii Św. Józefa w Chełmnie

który odbędzie się
6 stycznia 2008 r. o godz. 14.00
w Parafii p.w. Chrystusa Króla w Wejherowie

Serdecznie zapraszamy


Źródło: chor.fora.pl/a/a,1160.html


Temat: Osięgnięcia władz w naszym powiecie

Gdy skończy się ta kadencja, to po Edwardzie Maniurze zostaną przynajmniej tabliczki, że Kravare, Soleczniki, Reda, Łowicz i Kiskunmajsa to nasze miasta partnerskie.
A co ty opowiadasz????
Ściezki rowerowe zostaną, wyremontowana hala sportowa przy gimnazjum nr1., targowisko, forum miejskie, "Pytania Mieszkańców"... Mało?
Źródło: lublinieckihydepark.fora.pl/a/a,23.html


Temat: PIłKA NOżNA
Piłka nożna halowa, wtorki godz.21.30 gimnazjum nr 1 w Redzie ul. Łąkowa, chętnych zapraszam.
Źródło: redamlyn.fora.pl/a/a,213.html


Temat: Kawalerowie Orderu Virtuti Militari z Ziemi Wieluńskiej

[1908-1943], oficer sł. st. saperów WP, kpt. [1939], w konspiracji SZP/ZWZ/AK, mjr [1943], ps. „Chuchro”, „Jurek”, vel Jerzy Reda.
Szef ZO VI 1942 – XI 1942, od XI 1942-XI 1943 szef Kedywu Okręgu Warszawa-Miasto AK.
Ur. 14 VI 1908 we wsi Mierzyce pow. wieluński, syn Antoniego i Haliny z d. Dybek. Od 1919 uczył się w Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, gdzie w V 1926 otrzymał świadectwo dojrzałości. Od X 1926 do VII 1927 w Szkole Podchorążych w Ostrowi Maz. – Komorowie, gdzie przeszedł przeszkolenie unitarne. Następnie od XI 1927 do X 1930 uczy się w Szkole Podchorążych Inżynierii – wydział saperów. Promowany na stopień ppor. sł. st. saperów z starszeństwem od 15 VIII 1929. Od X 1930 oficer – instruktor w 5 baonie saperów w Krakowie. Awansowany do stopnia por. sł. st. saperów 1 I 1932. Od IV 1933 oficer WF /ukończył IX 1933-VII 1934/ kurs instruktorów WF w CiF w Warszawie, a od X 1935 jednocześnie adiutant, a od VI 1937 oficer do spraw wyszkolenia 5 baonu saperów. W X 1937 mianowany kierownikiem WF w Centrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie. Od XI 1938 słuchacz Wyższej szkoły Inżynierii w Warszawie. Awansowany do stopnia kpt. sł. st. saperów 19 III 1939.
W kampanii wrześniowej 1939 d-ca 1 kompanii i z-ca d-cy 5 zmotoryzowanego batalionu saperów w obronie Warszawy. Ranny podczas walk dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w przejściowym obozie jenieckim w Radomiu, skąd zbiegł i powrócił do Warszawy.
Czynny w konspiracji ZWZ/AK od XII 1939. Używał dokumentów na nazwisko Jerzy Reda. Początkowo wchodził w skład tzw. sztabu dywersji /referatu III c/ Dowództwa Głównego SZP, a po aresztowaniu mjr sł. st. Kazimierza Mizeraka dowodził od VIII 1940 batalionem saperów m. st. Warszawy. Od VI 1942 łączył funkcje d-cy saperów i d-cy ZO Okręgu Warszawa AK. Od XI 1942 organizator i d-ca Kedywu Okręgu Warszawa-Miasto AK. Awansowany rozkazem KG AK z 1 VI 1943 nr L. 96/BP do stopnia mjr sł. st. saperów. Organizator wielu akcji dywersyjno-sabotażowych ZO i Kedywu. Aresztowany po 6 XI 1943, gdy wieczorem udawał się do swego mieszkania przy ul. Polnej 50. Rozstrzelany w publicznej egzekucji 24 XI 1943.
Odznaczony: VM kl. 5 nr 12725, SKZ /1934/
Jego imię znajduje się na tablicy pamiątkowej odsłoniętej w 1981 w kościele w Wieluniu.

źródło:http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=34&sub=567
Źródło: historiawielunia.fora.pl/a/a,420.html


Temat: Oddział głuchoniemych w Powstaniu
W Powstaniu Warszawskim walczyło dokładnie 33 głuchoniemych, w tym 3 kobiety. W nurt działań konspiracyjnych włączyli się już w '42, kiedy to Wiesław Jabłoński "Łuszczyc", będący instruktorem wychowania fizycznego Instytutu GiO, założył komórkę Armii Podziemnej. Przyczynił się on także do powstania plutonu AK o numerze 1107, który z kolei wszedł w skład 4. kompanii podporucznika Zygmunta Sapuły "Zygmunta" z V Zgrupowania "Siekiery". Oddział od 1 sierpnia, pod dowództwem kaprala Kazimierza Włostowskiego "Igo", bronił Instytutu. Po niedługim czasie oddział głuchoniemych został włączony w skład plutonu sierżanta Edmunda Malinowskiego "Mundka" i do kompanii "Redy" z batalionu "Miłosz". Jeśli chodzi o jakieś poważniejsze akcje, to wymienić tutaj należy zdobywanie gmachu gimnazjum im. Świętej Kingi i gmachu YMCA. Po zakończeniu Powstania część poszła do niewoli, część zaś wyszła wraz z ludnością cywilną.

Oto fragment wspomnień jednego z Powstańców, Pana Jerzego Obryckiego:
W 1941 roku wstąpiłem do ZWZ przybierając pseudonim "BIM". Dowódcą wówczas był ppor. Wiesław Jabłoński ( pseudonim "Łuszczyc"). Po przeszkoleniu wojskowym zajmowałem się kolportażem tajnej prasy, przewoziłem broń i amunicję. Następnie wstąpiłem do Armii Krajowej.
Podczas Powstania Warszawskiego służyłem w III plutonie głuchych żołnierzy ppor. Edmunda Malinowskiego ("Mundek"), kompanii kpt. "Reda", batalionu mjr. "Miłosza", zgrupowania ppłk. "Słwwbora" w dzielnicy Warszawa-Śródmieście Południe. W nocy z 6 na 7 sierpnia wziąłem udział w pierwszym starciu przy zajmowaniu gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Po zdobyciu Niemcy podpalili gmach gimnazjum i uciekli do gmachu YMCA
9 sierpnia nasz oddział został podzielony na dwie grupy: liniową i do obrony gmachu kina "Napoleon" przy ul. Frascati, domu włoskiego przy ul. Górnośląskiej, Ambasady Chińskiej, willi prof. Pniewskiego na Skarpie i do obrony ul. Książęcej.
(...) Przekradając się przez silnie ostrzeliwany teren dotarliśmy do gmachu YMCA Broniliśmy się bombardowani i ostrzeliwani przez całą noc ( silny nalot samolotowy przy użyciu armatnich krów ). Jedna z bomb trafiła w gmach, niszcząc częściowo jego umocnienia. Bomby obróciły w gruz kościół św. Aleksandra przy Pl. Trzech Krzyży, gimnazjum im. Królowej Jadwigi i kino "Napoleon".
Po upadku Powstania Warszawskiego dostałem się do niewoli niemieckiej w Sandbostel XB w Hamburgu Grotzborstel, gdzie przebywałem jako jeniec pod nr 223525. Wszyscy zmuszeni zostaliśmy do pracy w fabryce i innych zakładach przemysłu kolejowego.
(...) W kwietniu 1945 roku na skutek zbliżania się wojsk alianckich zostałem ewakuowany do Husum (Schleswig-Holstein). W okresie od 8 maja do 8 czerwca 1945 roku przebywałem w niemieckim szpitalu wojskowym po przebytej kontuzji głowy.
Po uwolnieniu przez Anglików przewieziono mnie na wyspę Sylt Rantum na pograniczu niemiecko-duńskim, a następnie do Eckernfocle i Flensburga. Stamtąd w 1946 roku powróciłem do Polski".


Cytat pochodzi ze strony: instytut_gluchoniemych.republika.pl
Źródło: historia.org.pl/forum/index.php?showtopic=5970